ADMINISTRATIVE ACTIVITIES

  • Member, Management Committee, Division of Linguistics and Multilingual Studies.
  • Research Coordinator, Division of Linguistics and Multilingual Studies.
  • Head, Division of Linguistics and Multilingual Studies, Nanyang Technological University, 1 January 2013-31 December 2015.
  • Member, HSS School Management Committee (January 2013-December 2015).
  • Member, Search Committee for Distinguished Professor in WKWSCI (2015-16).
  • Chair, Search Committee for Associate Professor in Philosophy (2015).
  • Chair, Search Committee for Assistant Professor in LMS (2015).
  • Member HSS Taskforce on Administrative Restructuring (2014-15).
  • Peer Reviewer for teaching (Sem 2, 2013-14).
  • Chair, HSS SREC for February 2013 Faculty Reappointment Exercise
  • Chair, HSS SREC for June 2013 Faculty Reappointment Exercise
  • Chair, HSS Taskforce on Academic Restructuring (2013)
  • Member, HASS Tier-3 Committee (2013-14).
  • Member, HSS SRCPT for PT9
  • Member, HSS SRCPT for PT10
  • Member, WKWSCI SRCPT for PT9
  • Member, WKWSCI SRCPT for PT10
  • Member, Investigation Committee on the Inquiry into Staff Concerns at Confucius
    Institute, NTU
  • Member, HSS Search Committee for Global Chinese Literature and Culture position
  • Member, HSS Search Committee for Pre-Modern Chinese History and Intellectual
    History position
  • Member, HSS Search Committee for LMS Psycholinguistics position
  • Member, HSS Search Committee for LMS Sociolinguistics position
  • LMS Postgraduate Coordinator and Chair of Postgraduate Committee, August-December,
    2013